Почнемо з невеликого уточнення: за замовчуванням, чіллер є потужним холодильником, але крім охолодження, таке обладнання може використовуватися і для нагрівання великих обсягів рідких речовин. Чиллери входять до комплектації кондиціонерів та різних систем контролю клімату, і вони потрібні на підприємствах різних галузей. Сучасні моделі можуть охолодити як невелику кімнату, так і великий зал, безперервно функціонуючи рік за роком.
Однак будь-яке обладнання потребує обслуговування, а іноді й ремонту. Людина, яка не знається на техніці, може визначити несправність чіллера за декількома ознаками:
За досвідом експлуатації, несправності чиллерів зазвичай відбуваються не через природне зношування, а через помилки, допущені користувачами або навмисне порушення правил експлуатації та обслуговування обладнання.
Наприклад, витік фреону може бути обумовлена підвищеною плинністю, що природно, але не повинно перевищувати 15% на рік. Зазвичай такі витоки відбуваються на вентилях, місцях з'єднань, напівгерметичних компресорів і на регулюючій арматурі. Щоб запобігти таким проблемам, важливо дотримуватися правил обслуговування, регулярно оглядати та перевіряти обладнання. Аварійні витоки зазвичай відбуваються через знос або дефектні деталі, але найчастіше через помилки при обслуговуванні. Наприклад, надлишковий тиск у системі може призвести до спрацьовування клапана та скидання фреону. Тонкі трубки з міді часто є слабкою ланкою, також можливі помилки у монтажі вузлів. Вібрація також може призвести до витоку.
Якщо фреон поєднується з водою, то усунення подвійного витоку (обох контурів відразу) стає більш складним. Недостатній тиск у контурі може бути ознакою витоку. Це може статися через несправний або відсутній регулятор, недостатню протоку холодоагенту через випарник, несправний пускач вентилятора (якщо чиллер використовує повітряне охолодження), несправність пресостата (якщо чиллер використовує водяне охолодження). Повністю відкритий пресостат може знизити тиск, аналогічно несправний компресор або будь-який з регуляторів. Крім того, необхідно враховувати можливі перебої в електроживленні, що може призвести до несправностей.
З іншого боку, можливе підвищення тиску в системі. Якісний чиллер обов'язково оснащений захистом від надто високого тиску фреону, для цього зазвичай встановлюють датчик на виході з компресора. За наявності індикатора може бути передбачене автоматичне або ручне скидання. У деяких випадках комплектація включає реле з диференціалом чи механічним поверненням.
Окремо варто згадати про можливі несправності компресорів, що використовуються у чиллерах. Залежно від типу обладнання вони можуть бути поршневими, спіральними, ротаційними, гвинтовими. При поломці герметичних компресорів їх зазвичай змінюють повністю, а для будь-яких напівгерметичних можлива заміна окремих деталей та проведення капітального ремонту. Однак діагностика стану таких агрегатів є складним завданням.
Давайте розглянемо дві типові поломки чиллерів – низький рівень олії та поява води в компресорі. Рівень масла контролюється блоком керування через різницю між натиском масляного насоса та тиском у самому компресорі. Рівень масла може знизитися через несправність насоса, низьку температуру випаровування, засмічення теплообмінника та/або масляного фільтра, несправність терморегулюючого клапана, використання неякісної олії. Воду, тобто. конденсат можна виявити в компресорі в результаті витоку в теплообміннику. Потрапляння води в охолодний контур може призвести до цілого ряду поломок, наприклад, у поршневому компресорі можуть вийти з ладу клапан і поршень, а потім буде контакт води з обмоткою статора.
Для виконання ефективного ремонту чиллера необхідно провести діагностику з використанням спеціального обладнання, щоб визначити стан системи, виявити поломки, оцінити ступінь зносу і прийняти рішення про подальші дії. Ремонт може вимагати заміни масла або заправки фреону, а також заміни зламаних деталей, після чого проводяться пуско-налагоджувальні роботи для перевірки справності системи. Вартість ремонту залежить від складності та обсягу робіт, проте її можна дізнатися після діагностики. Щоб уникнути несправностей, власник чиллера повинен дотримуватися інструкції, вимикати обладнання та закривати вентилі за перших ознак несправності.
Ремонт чилерів – це важливий аспект забезпечення надійної та ефективної роботи систем кондиціювання повітря. Регулярне обслуговування та своєчасний ремонт дозволяють заощадити кошти та збільшити термін служби обладнання. Якщо у вас є чилери на вашому підприємстві, не забувайте про значущість їхнього обслуговування та регулярного технічного огляду. У разі несправностей, не варто відкладати ремонт на потім - зверніться до нашої компанії в Дніпрі, щоб відновити охолодження та ефективність вашого чиллера.